09197902538 info@hesabdari24.com @hesabdarii24
آخرین کنفرانس های حسابداری و مدیریت

انواع موارد سوء استفاده از فاکتورهای خرید و فروش و عواقب آن

نوشته توسط : modirدر تاریخ : چهارشنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۶نظرات : بدون نظربازدید : 40 بارمربوط به : دانستنی های حسابداری

1- شاید ۸ سال پیش مورد عجیب و کم یابی بود وقتی میشنیدیم شرکتی به صورت مجازی و بدون فعالیت واقعی ایجاد شده و اقدام به خرید و فروش فاکتور میکند تا مبالغ ارزش افزوده شرکت ها را به خواسته مدیران نزدیک تر کند .
2- شرکت هایی هم وجود داشتند که خرید ها یا فروش های آنها بدون فاکتور است و در جواب اینکه برای چه فاکتور میخرید میگفتند اینجوری به صرفه تره !
اگر ارزش افزوده روی فاکتور هایم اضافه کنم قیمت بالا میرود و دیگر مشتری از من خرید نمیکند برای همین بعدا فاکتور میفروشم و فروشم را نشان میدهم .
3- موارد برعکس هم بود فروشنده برای عدم اظهار فروش خود فاکتور رسمی نمیدهد و مشتری مجبور به خرید فاکتور برای نشان دادن خرید واقعی خود بود .
تمام این موارد که تخلفات سنگینی در سازمان امور مالیاتی شناخته می شوند روال کار تعدادی از شرکت ها شده است که منجر به تهیه لیست سیاهی از طرف سازمان ارزش افزوده شد .
هر روز این لیست بلند بالاتر میشود و جرائم در نظر گرفته شده برای تخلفات ارزش افزوده سنگین مانع فعالیات شرکت های فاکتور فروش نشد .
4- تا اینجای کار با کمی بررسی و دقت در صحت فعالیت یک شرکت قابل پیشگیری است و از شرکت هایی با فعالیت حقیقی کالا را خریداری کرد اما کار آنجایی بالا میگیرد که واسطه هایی کالا را با فاکتور جور میکردند .
به موردی برخوردم که خواستم هشدارش را به شما هم بدهم مبادا به این دردسر گرفتار شوید .
شرکتی برای خرید یک قلم جنس خاص مشتری پیدا کرده بود کافی بود کالا را با قیمت کمی پایین تر در بازار بخرد و تحویل مشتری دهد تا با حجم بالا سود خوبی به جیبش سرازیر شود .
از طریق واسطه ای کالا را پیدا کرده و شرط میکند که چون کارهای شرکت ما قانونی است باید فاکتور داشته باشد . کالا را میخرد و به مشتری تحویل میدهد و فاکتور خود را دریافت میکند بدون اینکه بداند واسطه فاکتور را از شرکت های کد فروش (فاکتور فروش) خریداری کرده است .
ثبت این فاکتور درسامانه و بررسی پرونده شرکت به دلیل واقعی نبودن فعالیت های شرکت صادر کننده فاکتور و تخلف هایش منجر به جریمه سنگین ارزش افزوده برای این شرکت شده است .
شرکتی که هم خریدش واقعی بوده و هم فروشش اما با یک سهل انگاری ساده متحمل جریمه ای سنگین و عواقب بدی برایشان شده است .
امروز که ایمیلی با عنوان فروش فاکتور با قیمت مناسب را از یک شرکت تبلیغاتی دیدم متعجب شدم و به نظرم رسید باید بیش از پیش مراقب این شرکت ها و خرید هایمان باشیم .
بهترین راه دریافت گواهی ارزش افزوده از شرکت خریدار ، بررسی کد اقتصادی و شناسه ملی آن از سامانه اعتبار سنجی ارزش افزوده و کنترل لیست شرکت های ممنوع الفعالیت از همین سایت از صحت فعالیت شرکت های فروشنده کالا مطمئن شوید .
نکته ای میخواهم اضافه کنم این است که در این بازده زمانی که باید گزارش فصلی و اظهارنامه ارزش افزوده را ارسال کنید از کنترل ارقام این گزارشات با یکدیگر غافل نشوید .

http://www.hesabdari24.com/wp-content/uploads/2017/09/banner-ads-telegram-www.gif

بانک مقالات حسابداری با ترجمه فارسی

جدیدترین مقالات ISI حسابداری با ترجمه ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷

مقالات بیس پایان نامه رشته حسابداری به همراه ترجمه

برای دیدن مقالات اینجا کلیک کنید

مطالب مرتبط
نظرات