09197902538 info@hesabdari24.com @hesabdarii24
آخرین کنفرانس های حسابداری و مدیریت

حسابداری طلا فروشی

نوشته توسط : modirدر تاریخ : چهارشنبه ۲۲ شهریور ۱۳۹۶نظرات : بدون نظربازدید : 55 بارمربوط به : دانستنی های حسابداری

حرفه حسابداری یکی از جامع ترین حرفه هاست به طوری که در هر شغلی که بنگریم حتما وجود یک حسابدار و سیستم حسابداری از ضروریات است. خوبی حسابداری اینجاست که در هر شغلی با همه یکنواختی اصول حسابداری دارای تفاوتهایی جزئی در کار است که آن هم به دلیل نوع کار است. مثلا یک شرکت تولید پارچه را تصور کنید. سیستم حسابداری این شرکت تولیدی است و مشابه با دیگر تولیدی ها فعالیت میکند اما ممکن است در برخی از موارد مشابه دیگران عمل نکند. مثلا نوعی نخ را خود تولید کند یا نوع دیگری را خریداری نماید و یا شرکایی داشته باشد که در زمان محاسبه سود از روش های مختلف استفاده کند. در کل حسابداری در تمام شاخه ها کاربردیست. امروز به جنبه دیگری از کاربرد حسابداری اشاره میکنم و آن هم حسابداری طلا فروشی است.

در حسابداری طلا فروشی که نوع خاصی از حسابداری را شامل میشود نکات و زیرکی های خاصی وجود دارد. محاسباتی که برای مزد ساخت طلا و جواهرات است به دلیل تفاوتی که دارد باعث میشود تا محاسبات متفاوتی را ارائه دهد. طلافروشی ها به دلیل ارزش بالای دارایی هایشان حاضر نیستند هر کسی را به حریم خود راه دهند در واقع میتوان اذعان کرد ورود به حیطه کاری طلافروشان فقط با داشتن معرف امکان پذیر است. که به نظر من این مورد کاملا عادی و طبیعیست چرا که کوچکترین دارایی در این حرفه بالاترین ارزش را دارد.

در گذشته تمام محاسبات دستی انجام میشد و زرگر ها به شیوه سنتی در دفاتر سیاهه میکردند. اما رفته رفته سیستم های حسابداری مختلفی وارد این حرفه شد و موجودی ریالی و وزنی طلا و جواهرات را محاسبه میکرد این کار اوایل بیشتر برای چاپ اتیکت بر روی محصولات خود را نشان داد. رفته رفته که مباحث مالیاتی برای طلافروشان جدی تر دنبال شد وجود یک حسابدار و سیستم حسابداری مهم تر شد.

❌حسابداری طلا فروشی

به طور کلی حسابداری طلافروشی به گونه ای است که باید هم موجودی طلا رو در هر لحظه اعلام کند و هم مقدار ریالی را که مالک بداند اگر به طور آنی با توجه به قیمت انس جهانی یا داخلی و یا هرگونه تغییراتی که با متعاقبا بر نرخ طلا اثر خواهد گذاشت، تصمیم به خرید یا فروش طلا گرفت ، بداند که چه مقدار طلا دارد.

حسابدار باید بتواند تمام این موارد را در دفاتر و سیستم خود در هر لحظه داشته باشد. حتی گاها در روند کار پیش خواهد آمد که با مشتریان و همکاران طلا به صورت امانی جابه جا شود که این بسیار اهمیت دارد و باید حتما حسابها هر روز چک شود.

در کنار این مباحث برای محاسبه مبلغ طلایی که یک مشتری خریداری میکند زیرکی هایی وجود دارد که ممکن است عمدا یا سهوا محاسبات بیشتر نشان داده شود. برای همین منظور فرمول محاسبه و فروش طلا از طرف اتحادیه طلا فروشان به صورت زیر می باشد:

مبلغ روز طلا برای هر گرم + اجرت ساخت هر گرم طلا + سود + ارزش افزوده

این فرمول طبق تعریف اتحادیه طلا و جواهر از طریق زیر محاسبه میشود که لازم است با مثال برای شما بیان کنیم. اما گاها این روش به طریق دیگر محاسبه میشود که با مقایسه این دو روش در یک مثال، تفاوت محاسبه و لزوم بیان این مورد را درک خواهید کرد:

فردی با خرید ۵۰ گرم طلا با قیمت هر گرم طلا ۱۳۴۰۰۰۰ ریال و اجرت هر گرم ۳۵۰۰۰ ریال و ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده و۵ درصد سود به دو طریق زیر محاسبه خواهد شد:

روش الف)

۶۷۰۰۰۰۰۰=۱۳۴۰۰۰۰*۵۰
۱۷۵۰۰۰۰=۳۵۰۰۰*۵۰
۸۷۵۰۰=۵%*۱۷۵۰۰۰۰
۱۵۷۵۰۰=۹%*۱۷۵۰۰۰۰

از جمع مبالغ بالا عدد ۶۸۹۹۵۰۰۰ حاصل میشود که مشتری برای این ۵۰ گرم باید پرداخت کند.

محاسبه در روش ب)

۶۷۰۰۰۰۰۰=۱۳۴۰۰۰۰*۵۰
۱۷۵۰۰۰۰=۳۵۰۰۰*۵۰
۶۸۷۵۰۰۰۰=۱۷۵۰۰۰۰+۶۷۰۰۰۰۰۰
۳۴۳۷۵۰۰=۵%*۶۸۷۵۰۰۰۰
۷۲۱۸۷۵۰۰=۳۴۳۷۵۰۰+۶۸۷۵۰۰۰۰
۶۴۹۶۸۷۵=۹%*۷۲۱۸۷۵۰۰
۷۸۶۸۴۳۷۵=۷۲۱۸۷۵۰۰+۶۴۹۶۸۷۵

در این دو روش که در هر دو مورد ۷ درصد و ۹ درصد محاسبه شده است دو جواب متفاوت به دست آمد ولی به نظر شما کدام روش پذیرفته است؟

روش اول مورد قبول اتحادیه طلا فروشان است. در حالی گاها به اشتباه محاسبه به روش دوم انجام میشود. به همین ترتیب سایر محاسبات نیز باید بررسی گردد تا به صحت آن مطمئن شویم. از این رو دقت بالا در محاسبات به خصوص برای حسابدارن از اهمیت خاصی برخوردار است. اما در عین حال مشتری و خریداران نیز باید با این محاسبات آشنا باشند تا دچار زیان نشوند.

http://www.hesabdari24.com/wp-content/uploads/2017/09/banner-ads-telegram-www.gif

بانک مقالات حسابداری با ترجمه فارسی

جدیدترین مقالات ISI حسابداری با ترجمه ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷

مقالات بیس پایان نامه رشته حسابداری به همراه ترجمه

برای دیدن مقالات اینجا کلیک کنید

نظرات